Archive for the ‘infobiznes’ Category

Oszczędzanie na samochodzie

Jak skutecznie i szybko podreperować domowe finanse? Jeżeli już oszczędzamy na jedzeniu i energii elektrycznej, może nadszedł czas na samochód? Przy obecnych cenach benzyny regularna jazda samochodem pochłania niewyobrażalne koszty. Jeżeli doda się do tego konieczność dokonywania przeglądów, opłaty za smary i oleje, wymianę części, opłatę za ubezpieczenie i tym podobne, w ciągu roku potrafi uzbierać się całkiem spora sumka.

Najprostszym sposobem na zaoszczędzenie kilku złotych jest metoda polegająca na tym, że nie poruszamy się wszędzie samochodem, ale dojeżdżamy nim na przykład do najbliższego większego ciągu komunikacyjnego lub do stacji metra. Bilety komunikacji miejskiej z reguły nie są droższe, więc ich kupno i tak generuje spore oszczędności w porównaniu do potencjalnych kosztów benzyny. Poza tym w godzinach szczytu przemieszczanie się po mieście autobusem czy tramwajem może być łatwiejsze i szybsze niż stanie samochodem w korku.

Rachunek bankowy dla studenta

Ukończenie szkoły średniej i dostanie się na studia w innym mieście to dla wielu młodych ludzi także początek przygody z bankowością i moment założenia pierwszego rachunku oszczędnościowego. Jak wybrać ten najlepszy, który da nam najwięcej możliwości, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić najwięcej pieniędzy na prowizjach i innych opłatach?

Szczególnie dobre warunki dla młodych ludzi mają kasy oszczędnościowo – kredytowe. Studenci mają w nich dostęp do wielu usług za darmo, mogą prowadzić konto internetowe, co dla nich w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne, a nawet wziąć pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Ponadto mają gwarancje w funduszu gwarancyjnym, co powoduje, że nie trzeba obawiać się utraty środków zgromadzonych na rachunku. Oprócz tego mają z reguły bardziej korzystne oprocentowanie środków zgromadzonych na rachunku niż banki.

Oczywiście zamiast konta w takiej kasie, można wybrać zwykły rachunek oszczędnościowy w banku. Wiele z nich oferuje teraz specjalne konta dla młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze regularnych dochodów. To, czym powinniśmy kierować się przy wyborze konta studenckiego to przede wszystkim jego przyjazność dla naszego portfela, który w tym czasie z reguły nie jest zbyt opasły. Dlatego należy wziąć pod uwagę przede wszystkim takie aspekty jak możliwość prowadzenia konta internetowego, wysokość oprocentowania rachunku, dostęp do bezpłatnych usług, ilość bankomatów naszego banku w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy lub wysokość prowizji pobieranych przez bank za świadczone usługi.

Jak zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną

Oszczędzanie na codziennych domowych wydatkach wcale nie jest rzeczą łatwą. Przekonali się o tym chyba wszyscy, którzy kiedykolwiek próbowali obniżyć wysokość rachunków chociażby za energię elektryczną. Niby zużywamy jej dużo, ale jeżeli próbujemy to zużycie ograniczyć, okazuje się, że nie ma na to specjalnie żadnego sposobu, a wysokość rachunków nie spada.

Przydatne w tym względzie mogą okazać się różnego rodzaju programy lub kalkulatory, na przykład kalkulator zużycia energii. Wprowadzamy do niego dane dotyczące wysokości naszych opłat za prąd, używanych przez nas urządzeń elektrycznych, a nawet rozkładu pomieszczeń. Na ich podstawie kalkulator dokonuje analizy zużycia energii elektrycznej w naszym gospodarstwie domowym. Wskazuje, które pomieszczenia są najbardziej energochłonne, które urządzenia najbardziej energooszczędne, a których sprzętów należałoby się raczej z domu pozbyć.

Zidentyfikowanie tak zwanych pożeraczy energii to pierwszy krok do sukcesu – jeżeli wiemy, którego urządzenia praca pochłania największą ilość energii, możemy łatwo ograniczyć wykorzystanie tego sprzętu bez potrzeby. Ponadto niektóre z programów potrafią wskazać nam konkretne rozwiązania, które możemy zastosować w naszym gospodarstwie domowym aby obniżyć nieco rachunki za energię elektryczną. Tak naprawdę nie wymaga to większego wysiłku – okazuje się bowiem, że często zostawiamy w gniazdku na przykład wtyczkę od ładowarki do telefonu, bo po prostu nie chce się nam jej wyciągnąć. A odrobina wysiłku i dobrej woli może znacząco wpłynąć na stan naszych domowych finansów.

Kariera hotelarska

Według badań odpowiednich instytucji w 2004 roku w Polsce odnotowano 61,9 milionów przekroczeń granicy przez cudzoziemców. Jest to prawie 19% więcej niż w 2003 roku. Jeśli chodzi o granicę z Federacją Rosyjską liczba przyjazdów wzrosła o 8,5%. Wzrosła także liczba biur podróży, na koniec 2003 zezwolenie posiadało 2,255 podmiotów, na koniec 2004 roku – 2,762 podmioty. W latach 2001 – 2003 w Polsce wzrosła liczba hoteli o 19,6 % (czyli o 189 obiektów). W ostatnich latach wzrosła także liczba uprawnień do wykonywania zawodu pilota wycieczek lub przewodnika turystycznego. Podjęto w Polsce także działania na rzecz wzbogacenia wizerunku Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. Zaczęto promować turystykę aktywną oraz ekoturystykę, turystykę wypoczynkową i zdrowotną. Wszystkie te informacje jednogłośnie potwierdzają, że warto działać w branży hotelarskiej. Zatrudnienie w hotelu może się okazać żadną ujmą, a drogą ku rozwojowi i karierze. Bowiem praca w hotelu to nie tylko banalne zawody, jak barman, kelner, to także ambitniejsze, jak menadżer, główny kucharz, animator zajęć z dziećmi i dorosłymi. Warto przemyśleć tę sprawę i może spróbować w ten sposób zapewnić sobie dostatnią drogę w życiu. Zwłaszcza, gdy w niedalekiej przyszłości czeka nas EURO 2012 i możliwości zatrudnienia w tej branży będą coraz większe.

Zalety pracy w hotelu

Praca w hotelu nie jest żadną ujmą. Nawet w tej branży można wspiąć się po drabince kariery, awansować z jednego stanowiska na drugie, a nawet jeśli się to nie uda – praca w takiej branży pozwala zdobyć doświadczenie do późniejszej swojej działalności – założenia własnego hotelu chociażby. Do tego niezbędna jest umiejętność obserwacji i poznania różnych mechanizmów – jak należy organizować pracę pracownikom, jak dużą odpowiedzialność na nich zrzucić, do czego upoważnić. Pracowanie w hotelu ma dlatego podwójne plusy – oprócz zdobytego wynagrodzenia ma się także doświadczenie i to nie tylko w branży turystycznej czy hotelarskiej. Pracować w hotelu można na różnych stanowiskach, takich jak: kelner/-ka, barman/-ka, pokojówka, pomoc w kuchni, obsługa recepcji, animator zajęć dla dzieci i osób starszych. A także przy dekorowaniu wnętrz itp. Najniższym chyba stanowiskiem jest paca na zlewozmywaku. Jest to praca zazwyczaj niedoceniania, żmudna, dająca małe zarobki, czasem, gdy się nabierze wprawę – satysfakcję. Jedno jest pewne, gdy się widzi efekt wykonywanej pracy można być z siebie zadowolonym. Jeśli jednak zaczyna się ona powtarzać, codziennie wykonuje się te same czynności – może odrobinę znużyć. Nie warto się jednak zniechęcać – każde nowe doświadczenie jest dobre w kształtowaniu charakteru.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20