Archive for the ‘infobiznes’ Category

Strata

Nie zawsze nasza działalność gospodarcza idzie tak, jakbyśmy tego oczekiwali, jakbyśmy chcieli. Czasami, mimo naszych chęci, mimo naszego podejścia firma osiąga stratę. Nie jest to dobra sytuacja. A coraz więcej firm jest właśnie w takim położeniu. Możemy robić wiele rzeczy, by temu zapobiec. Czasami konieczne są zmiany, nie zawsze takie, o jakich myślimy. Być może trzeba posłuchać specjalistów, którzy nam doradzą, którzy powiedzą, co zrobić. Jeżeli strata powiększa się być może będziemy musieli pomyśleć o przebranżowieniu lub nawet o zamknięciu firmy. Tak też się zdarza. Nie możemy przecież dokładać w nieskończoność z własnej kieszeni. Firma powinna zarabiać na siebie, na swoje utrzymanie. A to czasami jest trudne. Trzeba przecież inwestować, wprowadzać innowacje, utrzymać pracowników. Nie możemy pozwolić sobie na utrzymywanie się straty – i to przez dłuższy czas. Stratę pokrywa się między innymi ze środków obcych – kredytów, dotacji, pożyczek lub ze sprzedaży aktywów, czyli różnych składników majątku.

Zysk

Każde przedsiębiorstwo chce funkcjonować tak, by na koniec roku sprawozdania wykazały zysk, czyli wynik finansowy, który będzie dodatni. Oznacza to, że przedsiębiorcy dobrze gospodarują gotówką, jest sprzedaż usług czy towarów. Działalność jest opłacalna. Wiele firm generuje taki właśnie zysk. Niestety coraz więcej zadłuża się, nie są w stanie podołać wymogom rynku, nie dają rady konkurencji – a ta jest coraz większa i tworzą stratę. Taka strata zaczyna pogrążać firmę, sprawia, że nie starcza pieniędzy na wynagrodzenia dla pracowników, nie ma za co kupić półproduktów czy materiałów do produkcji. Zysk jest bardzo ważnym elementem. Prowadzi się działalność właśnie po to, by osiągać zysk. A ten może być różny – osiągany na działalności podstawowej, zysk kapitałowy czy zysk nadzwyczajny. Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą liczy na osiągnięcie chociażby niewielkiego zysku. Musi to być wykazane w dokumentach księgowych. O takim zysku możemy dowiedzieć się chociażby z bilansu czy rachunku zysków i strat. Właściciele muszą prowadzić taka politykę firmy, by dążyć do osiągnięcia jak najwyższego zysku.

Ustawa o rachunkowości

Wszyscy musimy działać zgodnie z prawem, bez względu kim jesteśmy, na jakim stanowisku pracujemy. Na całym świecie prawo regulowane jest wieloma kodeksami, ustawami, rozporządzeniami. Musimy się do nich stosować. Niektórzy jednak chcą obejść prawo. Czasami udaje się to. Jeżeli jednak oszustwo zostanie odkryte wówczas grożą za to wielkie kary, także pozbawienie wolności. Zgodnie z prawem muszą także pracować księgowi oraz wszyscy ci, którzy zajmują się rachunkowością, finansami, ekonomią. Tacy ludzie muszą działać na podstawie ustawy o rachunkowości, która to stanowi podstawę prawną. Ustawa ta jest dosyć obszerna, ale każdy, kto zajmuje się księgowością powinien ją bardzo dobrze znać. W każdej chwili powinien mieć możliwość zajrzeć do niej, upewnić się, czy to co robi jest z nią zgodne. Jest ona co jakiś czas nowelizowana. Musimy więc być na bieżąco. Musimy śledzić zmiany. Ustawa ta jest podstawą. Wszyscy działający w sferze finansów muszą jej przestrzegać. To bardzo istotne. Nie można się od tego uchylić.

Zasada ostrożności

Każdy przedmiot ma swoją wartość. Czasami szacujemy ją „na oko”. Niejako strzelamy, ile może on w danym momencie kosztować. Musimy wziąć pod uwagę jego zużycie, wiek, stan techniczny. Nie zawsze taka wartość określona przez nas jest aktualna. Czasami mylimy się. Mylą się także i księgowi sporządzający sprawozdania finansowe. Zasady rachunkowości zakładają, by składniki majątku – ich wartość oceniane były na podstawie zasady ostrożnej wyceny, czyli według źródeł ich pochodzenia. W sprawozdaniach nie można robić zakłamań, wszystko musi być w miarę wiarygodnie odwzorowane. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, wiele składników wycenianych jest szacunkowo, czyli mniej więcej. Pod uwagę bierze się wiele składników. Czasami wyznaczenie takiej bieżącej wartości jest niezwykle trudne. Muszą zająć się taką wyceną specjaliści. Tylko wtedy zachowana będzie zasada ostrożności a wartość będzie odpowiednio ustalona. Nie każdy bowiem księgowy wie, jak to zrobić, jak ustalić taką wartość uwzględniając pomniejszenia.

Kosztorys

W życiu realizujemy mnóstwo zadań, mnóstwo celów, jakie sobie wcześniej czy później wyznaczamy. Musimy mieć odpowiednie środki finansowe, by móc takie zadania czy czynności wykonać. Tak też jest w przedsiębiorstwach. Wcześniej planujemy wydatki, jakie poniesiemy w określonym czasie. Takie planowanie, wykonywanie spisu rzeczy potrzebnych i przydatnych oraz koszt usług związanych z realizacją zadania to kosztorysowanie. W firmach niektóre zadania wymagają wielkich nakładów. Takie wydatki trzeba jak najdokładniej zaplanować. Dlatego też wykonuje się kosztorysy, czyli dokumenty, które zawierają odpowiednie pozycje uwzględniające koszty związane z wykonaniem zadania. Sporządzenie kosztorysu wcale nie jest łatwe. Oczywiście zależy to od tego, czy zadanie będzie skomplikowane i trudne. Czasami kosztorys zawiera zaledwie kilka pozycji, czasami tych elementów jest wiele, nawet kilkanaście czy więcej stron. Dzięki kosztorysowi możemy określić koszty związane z inwestycją, a jest to przecież bardzo ważne.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20