Archive for the ‘infobiznes’ Category

Ryzyko banku a opłaty za kredyty

Bardzo istotnym, a jednocześnie dość wyjątkowo złożonym czynnikiem, jest ryzyko. Każda instytucja finansowa pożyczając nam pieniądze ponosi ogromne ryzyko związane z rzetelnością spłaty zobowiązania. Ryzyko to musi zostać wynagrodzone, dlatego jego poziom istotnie określa wysokość kosztów samego kredytowania. Koszty tego samego kredytu mogą wiec różnić się w zależności od sytuacji oraz bardzo istotnej historii wnioskujących o niego kredytobiorców. Kredytobiorca, który z należytą starannością wywiązywał się z wcześniejszych zobowiązań liczyć może przy tym na ewentualne obniżenie parametrów finansowania ze względu na status polecanego czy też rzetelnego kredytobiorcy – ryzyko związane z udzieleniem mu kredytu jest mniejsze z tego względu, że bank posiada informacje o jego terminowych spłatach, przez co redukcji ulec może także na przykład oprocentowanie kredytu lub coś innego wszystko zależy od banku i jego możliwości. Jego wysokość powiązana jest dodatkowo z celem kredytowania oraz formą zabezpieczenia kredytu. Co za tym idzie oprocentowanie będzie niższe np. w przypadku kredytów samochodowych, gdzie auto stanowi zabezpieczenie spłaty kredytu, lub kredytów hipotecznych, ponieważ spłata zobowiązania gwarantowana jest ciążącą na nieruchomości hipoteką. Dokonanie innego zabezpieczenia, na przykład weksla czy poręczenia żyranta, także może wpłynąć na uzyskanie dodatkowych korzyści, jak obniżenie wskaźnika oprocentowania, czy brak konieczności zapłaty prowizji za udzielenie zobowiązania.

Szkolenia w firmie

Każdy pracodawca, musi zadbać o to, aby jego pracownicy byli odpowiednio przygotowani do pracy. Najczęściej polega to na wysyłaniu pracowników na odpowiednie szkolenia z danych dziedzin. Szkolenia to główny sposób zdobywania wiedzy przez pracowników, a także różnych umiejętności i kompetencji. Przeprowadzane są przez specjalnie do tego celu przygotowywanych trenerów, nauczycieli, szkoleniowców i polegają przede wszystkim na nauczaniu konkretnego zawodu i wszystkiego, co jest z nim związane. Na szkoleniach, pracownicy firm zdobywają praktyczne umiejętności i gromadzą odpowiednią wiedzę. To, czego można nauczyć się na szkoleniach, używa się potem w pracy zawodowej lub w rozwijaniu pasji i hobby. Często zadajemy sobie pytanie, – kto takie szkolenia w ogóle organizuje? Otóż, są one organizowane przez różne organizacje, placówki i firmy edukacyjne, uczelnie wyższe (np. politechniki, uniwersytety, akademie i uczelnie prywatne). Pracodawcy coraz częściej widzą dziś potrzebę dalszego szkolenia swoich pracowników. Dlatego właśnie wysyłają ich na różnorakie szkolenia, w celu zdobycia dodatkowych umiejętności i kwalifikacji. Okazuje się, że jest to niezbędny element i proces rozwoju zawodowego każdego z pracowników. Prowadzący firmy i osoby prywatne także powinny brać udział w szkoleniach a co więcej – nigdy nie powinni być pewni, że ich edukacja skończyła się. Szkolenia w firmach to najważniejszy element pracy zawodowej, gdyż pozwalają się rozwijać, a co za tym idzie – zwiększają szansę na awans i polepszają stan naszych finansów. Edukacja pozwala nam na rozwijanie swoich umiejętności i zainteresowań. Po przejściu szkoleń mamy większe szanse na dostanie wymarzonej pracy i na to, aby przyjemnie pracowało nam się w pracy obecnej.

Cena

Według definicji, jaka jest przedstawiona w encyklopedii cena to ilość pewnego dobra (najczęściej pieniądza), za przyjęcie, której sprzedający jest gotów zrzec się swoich praw do danego dobra, lub też kupujący jest gotów ją kupić, aby do tego dobra nabyć prawa. Cena może dotyczyć m.in. towaru lub usługi. Według większości teorii ekonomicznych cena równa się wartości danego dobra. Według szkoły austriackiej wartość nie jest wielkością obiektywną i taka równość nigdy nie zachodzi, gdyż wtedy nigdy nie doszłoby do wymiany (każda strona musi bardziej wartościować to, co otrzymuje od tego, co daje w zamian). Cena jest kosztem, jaki ponoszą kupujący w momencie zakupu. Kupujący kupując określony towar dokonują transakcji, w której drugą stroną jest sprzedający. Sprzedający określa swoją cenę za dane dobro, a kupujący dobrowolnie zgadza się za nie zapłacić. Każdy towar i usługa ma swoją cenę i wartość. Ceny na rynku są konkurencyjne, przedsiębiorstwa mają trudne zadanie, aby pozyskać klientów. Na cenę istotny wpływ mają koszty produkcji i inflacja. Wysoka inflacja kształtuje wysokie ceny.

Ekonomia transportu

Kolejnym obszernym działem ekonomii jest ekonomia transportu. Ekonomia transportu zaliczana jest do ekonomii pozytywnej, przedstawia konkretne fakty i rzeczywistość. Jest zbiorem zapisanej wiedzy i badań na temat transportu. Ekonomia transportu obejmuje rachunek ekonomiczny zawierający ceny za przewozy i przeładunki, a także treść obejmującą zasady zarządzania i sposoby działania. W ostatnich latach pojęcie ekonomi transportu łączone jest z logistyką. We współczesnej gospodarce transport ma ogromne znaczenie. Jest formą pokonywania przestrzeni przez człowieka, ograniczoną do przemieszczania ludzi i ładunków. Transport zaliczany jest do strefy usług, z których korzystają wszystkie firmy i instytucje. Przyczynia się w dużym stopniu do rozwoju gospodarki. Transport jest czynnikiem tworzącym dochód narodowy, głównymi jego zadaniami jest realizacja obrotu towarowego, oddziaływanie na dynamikę produkcji, tworzy ład przestrzenny. Rozwój transportu powinien wyprzedzać wzrost gospodarczy, by nie hamować rozwoju poszczególnych sektorów rynku.

Ekonomia klasyczna

Ekonomia klasyczna jest działem ekonomi zajmującym się głównie podażą i kosztami. Głównym przedstawicielem nurtu ekonomii klasycznej był Adam Smith. Adam Smith swoją filozofię ekonomiczną zapoczątkował w 1776 roku, zaczął badać przyczyny bogacenia się narodów. Stworzył teorię niewidzialnej ręki rynku jako określenie pozytywnych efektów działania konkurencji. W ekonomi klasycznej zaprezentowany został pogląd że ludzie mogą bezpiecznie prowadzić swoje interesy ekonomiczne. Głównym problemem tego nurtu było bogactwo, postrzegane jako wynik pracy ludzkiej. Zapoczątkowany został podział pracy, co zwiększało produkcyjność robotników i zmniejszało czas, a to w efekcie prowadziło do zwiększenia produkcji. Praca została podzielona na pracę produkcyjną i pracę nieprodukcyjną. Adam Smith wielkość produkcji uzależniał od ziemi i pracy mówił, że są to czynniki pierwotne, kapitał zaś stanowił czynnik pochodny. Twierdził, że żaden z tych czynników sam nie przyniesie efektów. Atutem ziemi jest jej urodzajność, a praca na ziemi przynosi wysokie efekty.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20