Archive for the ‘infobiznes’ Category

Karty bankowe

Karty bankowe służą do całodobowego dostępu do konta bankowego i znajdujących się na nim środków finansowych. Karty bankowe mogą jednak różnić się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim funkcjami, jakie im powierzono i rodzajem. Niektóre karty posiadają wiele funkcji, których nie mają inne karty. Może to być na przykład funkcja płatności poprzez PayPASS, umożliwiającą zapłatę za towar lub usługę jedynie poprzez zbliżenie karty do czytnika kart, bez potrzeby podawania jej PIN-u. Kart, które bank wydaje swoim klientom jest kilka. Główną z nich jest karta do konta osobistego, która umożliwia obsługę bankomatu i korzystanie z konta. Można nią dokonywać płatności w sklepach oraz innych miejscach posiadających czytniki kart i podłączone do nich terminale. Informacje tego typu można znaleźć na ogłoszeniach lub zapytać o to kompetentne osoby ( sprzedawców, restauratorów, recepcjonistów hotelowych). Innym rodzajem karty wydawanej przez banki jest karta kredytowa. Jak sama nazwa wskazuje dotyczy ono podpisanej umowy kredytowej z bankiem na określoną kwotę.

Zgon właściciela rachunku bankowego

Nikt nie wie, co go czeka w życiu i często dochodzi do takich nieprzyjemnych sytuacji, jak zgon osoby, która posiada własny rachunek bankowy. W przypadku zgonu takiej osoby wszelkie środki zgromadzone na nim są objęte specjalną klauzula nietykalności, co w praktyce oznacza, iż nikt nieuprawniony nie może wypłacać z tego konta pieniędzy. Konto osobiste, tak jak cały majątek zmarłej osoby podlega prawu spadkowemu. Zatem, aby móc wypłacić z niego pieniądze potrzebna jest zgoda Sądu, który przeprowadza czynności spadkowe. Niestety otrzymując w spadku cały majątek zmarłej osoby nie można liczyć, iż bank wypłaci z danego konta całą zgromadzoną na nim sumę. W wielu przypadkach suma ta odnosi się według prawa jedynie do 50-ciu procent zgromadzonych na konie środków. Sytuacji takiej można uniknąć upoważniając inną osobę do konta osobistego. Trzeba jednak zaznaczyć, iż upoważniona osoba nie posiada pełnych praw do konta, takich, jak współwłaściciel rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowego. Warto jednak komuś zaufać i udostępnić swoje konto, aby w razie nieszczęśliwego wypadku nasze wszystkie oszczędności nie przepadły.

Bankructwo banku

Kiedy kryzys zbiera żniwo może zdarzyć się tak, ze nawet największe banki ulegną bankructwu. Dzieje się tak z wielu przyczyn, jednak dla klientów takiego bank najistotniejszy jest fakt, w jaki sposób nie stracić swoich pieniędzy. Bankowość jest chroniona stosownymi ustawami, które mówią, iż każdy bank musi odprowadzać pewne sumy pieniędzy do nazwijmy to – wspólnego portfela. Fachowo nazywa się to Gwarantowanym Funduszem Bankowym . W przypadku bankructwa danego banku wszelkie zobowiązania dotyczące klientów tegoż banku są wypłacane dla nich właśnie z tego funduszu. Bankructwo banku jest jednak ostatnim rozwiązaniem, ponieważ w przypadku, kiedy któryś z banków ma problemy dotyczące swojego utrzymania się na rynku, to inny bank próbuje wykupić go. Klienci bankrutującego banku, wraz ze swoimi kontami, a tym samym pieniędzmi przechodzą do banku, który wykupuje ich macierzystą instytucję bankową. Po tych zmianach każdy klient, jeśli nie chce być w danym banku może przenieść swoje konto osobiste do innego banku.

Internetowe banki

Banki kojarzą się głównie z budynkami o przeznaczeniu usługowym, w którym mieści się duża ilość gotówki. W dobie XXI wieku odchodzi się od tego wizerunku i przechodzi do nowości technologicznych i szerszego dostępu do własnych środków finansowych. Doskonałym do tego narzędziem jest Internet, ponieważ dociera on swoim zasięgiem nawet „pod strzechy”. Banki wykorzystują tą sytuację i proponują internetowe konta bankowe, a wraz z nimi wszystkie usługi, które świadczą. Mogą być nimi kredyty bankowe, lokaty, depozyty bankowe oraz płatności internetowe i zlecenia stałe. Założenie konta osobistego przez Internet jest sprawą dosyć prostą i ogranicza się do podania podstawowych danych osobistych. Następnie należy wysłać przy pomocy Internetu wypełniony formularz i czekać na wizytę kuriera, który przywiezie umowę otwarcia konta bankowego. Należy ją przeczytać i jeśli dane są prawidłowe podpisać. Wraz z umową dostaniemy dane, które umożliwiają swobodne korzystanie z nowo otwartego konta przez Internet. Przed otwarciem konta osobistego warto zorientować się w ofertach, jakie banki proponują. Na stronach internetowych banki szczegółowo opisują możliwości konta i opłaty, jakie będzie trzeba uiszczać za jego prowadzenie.

Zyski z inwestycji

Zyski z inwestycji polegają na otrzymaniu odpowiedniej wielkości zysków z poniesionych nakładów finansowych. Potocznie mówi się, że, aby coś zarobić trzeba najpierw w to zainwestować. Jeśli chodzi o inwestowanie w akcje, to zysk z nich polega na zakupie takich akcji, które w niedługim czasie będą mogły być sprzedane za większą sumę pieniędzy, aniżeli zostały zakupione. Zakup akcji jest inwestycją w niektórych momentach bardzo ryzykowną, ponieważ w przypadku nagłych problemów w firmie spowodowanych kłopotami finansowymi jej akcje mogą znacznie spaść, co spowoduje, że akcjonariusze firmy będą mocno stratni finansowo. Zyski, które uzyskuje się z inwestowania w lokaty bankowe polegają na pozyskaniu pewnego oprocentowania właśnie z tych lokat. Oprocentowanie te jest z góry ustalone przez bank, dlatego klient wie od razu, jaką sumę będzie mógł otrzymać po skończeniu się lokaty. Podobnie jest z depozytami bankowymi. Zyski z takich pewnych inwestycji są łatwe do przewidzenia, jednak nie są one zbyt wysokie.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20