Usługi księgowe: ubezpieczenie

Usługi księgowe, a więc prowadzenie ksiąg rachunkowych, to działalność gospodarcza polegająca także na świadczeniu takich usług, jak: okresowe ustalanie, bądź sprawdzanie rzeczywistego stanu aktywów oraz pasywów, ich wyceny, ustalania wyniku finansowego, gromadzenia wszelkich dowodów księgowych i innej dokumentacji, a także sporządzanie sprawozdań finansowych. Jeżeli w biurze rachunkowym prowadzona jest wyżej wspomniana działalność, konieczne jest wykupienie polisy o wartości minimum 10 tysięcy euro.

Jeżeli natomiast w biurze rachunkowym świadczone są także usługi z zakresu doradztwa podatkowego, a ściślej mówiąc: prowadzenie ksiąg podatkowych oraz innych ewidencji do celów podatkowych oraz udzielania pomocy w tym zakresie podatnikom, płatnikom i inkasentom, a także sporządzanie zeznać i deklaracji podatkowych oraz udzielanie pomocy w tym zakresie na rzecz wyżej wspomnianych osób, to istnieje wówczas obowiązek wykupienia ubezpieczenia na dodatkową kwotę 5 tysięcy euro. Mówiąc prościej: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz wypełniania deklaracji podatkowych obliguje do wykupienia polisy OC na wartość co najmniej 15 tysięcy euro. Obowiązek ubezpieczenia OC wynika z artykułu 76h ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Artykuł ten mówi o tym, że przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych są zobowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w przypadku szkód wyrządzonych w związku z prowadzoną przez siebie działalnością.

Inwestycja w złoto

Ostatnio bardzo popularne zrobiło się inwestowanie w złoto. Niemal wszędzie atakują nas reklamy zachęcające do ulokowania naszych pieniędzy akurat w ten kruszec oraz obiecujące gwarancję zysku i gwarancję kapitału. Ceny złota na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy poszybowały i wciąż szybują w górę, jednak istnieje ryzyko, że ta dobra passa kiedyś się skończy. Inwestycja w złoto obciążona jest tylko jednym ryzykiem – zmianą cen kruszcu.

Wydaje się, że lokata powinna być w miarę stabilna, jednak badania pokazują, że tak naprawdę lokowanie pieniędzy w złocie niewiele różni się od obracania papierami wartościowymi na giełdzie – przynajmniej w kwestii zysku. Możemy albo wiele zarobić albo wiele stracić – wahania kursu złota są niemal tak samo niestabilne jak wahania kursów walut na światowych rynkach.

Zysk, jaki możemy osiągnąć, też nie powala na kolana – kurs złota wprawdzie raczej ma tendencję zwyżkową, ale nie są to ogromne skoki wartości, co przełoży się na niewielkie zyski z inwestycji. Samemu też będzie ciężko dokonać inwestycji jeżeli się na tym nie znamy. Podsumowując, inwestowanie w złoto wcale nie jest jakimś wielkim i nowym odkryciem, nie gwarantuje też zysków większych niż w przypadku innych form inwestowania. Podobnie jak przy grze na giełdzie, inwestowanie wymaga albo dobrej znajomości rynku od nas samych albo powierzenia naszych oszczędności w ręce kogoś innego, komu musimy zaufać. Tak naprawdę nic nadzwyczajnego, a ryzyko utraty pieniędzy takie samo jak przy innych formach inwestycji.

Nie uczmy dzieci chować pieniędzy do skarpety

Chyba każdy z nas w dzieciństwie miał świnkę – skarbonkę, do której odkładał skrupulatnie (albo i nie) wszystkie grosiki z nadzieją, że gdy wreszcie rozbije świnkę, jego oczom ukaże się góra pieniędzy. Po rozbiciu ukazywała się wprawdzie góra, ale była to góra grosza, która nie przedstawiała sobą tak naprawdę realnej wartości.

Wiele osób zastanawia się, czy uczenie dzieci odkładania pieniędzy do skarbonki aby na pewno jest dobrym pomysłem. Uczymy je w ten sposób bowiem nie oszczędzania sensu stricte, ale odkładania pieniędzy „do skarpety” – a to właściwie najgorsze, co możemy z pieniędzmi zrobić.

Obecnie wiele osób, szczególnie przedstawicieli starszego pokolenia – trzyma pieniądze w domu, bo nie ufa bankom i innym instytucjom finansowym. Jednak pieniądze przetrzymywane w ten sposób tracą na swojej realnej wartości – dlatego zatem zawsze warto szukać nowych pomysłów na ich zainwestowanie, obrócenie nimi kilka razy i pomnożenie posiadanej sumy.

Zakładanie kont oszczędnościowych, wkładanie pieniędzy na lokaty oszczędnościowe, inwestowanie na giełdzie, inwestowanie w złoto – to tylko niektóre z pomysłów. Jedne z nich przynoszą większe zyski, inne mniejsze. Z reguły te pierwsze są równocześnie obarczone większym ryzykiem utraty oszczędności. Tylko od nas zależy, czy zastosujemy zasadę „kto nie ryzykuje, ten nie ma” czy postawimy na bardziej pewny sposób zarabiania pieniędzy. Ważne jest jednak, aby nigdy nie trzymać ich bezczynnie w skarpecie czy w skarbonce. Tę możemy postawić na półce na ozdobę.

Pożyczki przez internet

Coraz bardziej popularne staje się ostatnimi czasy pożyczanie pieniędzy przez internet. Z jednej strony wiele osób pożycza pieniądze w ten sposób, z drugiej strony masa osób to zwykli hochsztaplerzy i oszuści, którzy nie spłacają swoich zobowiązań.
Aby zabezpieczyć się przez oszustwem możemy na przykład zaproponować naszemu kontrahentowi zawarcie umowy za pośrednictwem serwisu aukcyjnego – wówczas chroni nas umowa cywilnoprawna, mamy też większe możliwości dochodzenia swoich praw.

By zacząć zarabiać na udzielaniu pożyczek przez internet, trzeba oczywiście dysponować odpowiednio wysokim kapitałem. Wysokie odsetki są kuszące, jednak zawsze warto pamiętać o tym, że niekoniecznie znajdziemy zaufanego klienta i możemy trafić na zwykłego oszusta, od którego będzie ciężko wyciągnąć nam nasze pieniądze. Ryzyko związane z udzielaniem pożyczek przez internet jest chyba niewspółmierne do oczekiwanego i osiąganego zysku z tego tytułu. Zawsze zdarzy się ktoś nieuczciwy, przez kogo stracimy część pieniędzy, a odsetki z pozostałych pożyczek ewentualnie mogą nam tę stratę wyrównać.

Aby mówić o prawdziwym zysku, trzeba by było zainwestować w tę zabawę naprawdę duże pieniądze i nie bać się pożyczać nieznanym osobom nawet sporych kwot. Tylko wtedy możemy liczyć na jakieś konkretne zyski. Ale do tego trzeba mieć też odrobinę szczęścia i intuicji – tak, by nie zawierać umów z osobami, co do których zachodzi wątpliwość, że spłacą swoje zobowiązania. Wyczucie, kto jest godzien zaufania, a kto nie, może być trudne do dokonania tylko za pomocą internetu.

Płatność kartą coraz bardziej popularna

„Niektóre rzeczy są bezcenne. Za wszystkie inne zapłacisz kartą” – chyba wszyscy pamiętają to zdanie, wykorzystywane w reklamie jednej z marek kart debetowych i kredytowych. I faktycznie, płatności kartą to dzisiaj jedna z najbardziej popularnych metod regulowania wszelakiego rodzaju opłat. Kartą zapłacimy właściwie wszędzie, a sklepy, które nie posiadają terminali płatniczych, muszą walczyć o klienta innymi metodami.

Przykładem jest sieć sklepów Biedronka, w których nie można dokonywać płatności kartą ze względu na to, że właściciel sklepu chce uniknąć płacenia bankom prowizji od każdej transakcji. W takiej skali jest to kwota niewielka, bo zaledwie kilka groszy, ale jeżeli weźmie się pod uwagę obroty całej sieci, liczone w milionach złotych, prowizje pochłonęłyby całkiem sporą sumkę, co przełożyłoby się na zwiększenie cen sprzedawanych produktów. Zatem coś za coś – niska cena towarów w zamian za brak możliwości płacenia kartą.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20