Piramidy finansowe jak nie dać się naciągnąć

Jakiś czas temu bardzo popularne było inwestowanie w piramidy finansowe. Jak naprawdę to działa i czy i jakie korzyści można osiągnąć z takiej inwestycji? Wydaje się, że raczej niewielkie, biorąc pod uwagę ilość powództw wytoczonych przeciwko organizatorom takich akcji.

Piramida finansowa polega na tym, że musimy zapisać się do danego programu, zapłacić wpisowe, a następnie nakłonić kolejnych klientów (naszą rodzinę czy znajomych) do zapisania się z naszego polecenia do tego samego programu. Jeżeli to zrobią, otrzymujemy wynagrodzenie w postaci prowizji od każdej kolejnej osoby, która trafi do piramidy z naszego polecenia. W praktyce jednak okazuje się, że zarabiamy tak naprawdę niewiele pomimo że sama piramida generuje ogromne zyski. One jednak ulegają podziałowi pomiędzy osoby znajdujące się na samym szczycie piramidy. W efekcie okazuje się, że zainwestowaliśmy pieniądze w śliski interes, a co więcej, namówiliśmy do tego samego naszych najbliższych. Nie tylko nie udaje się nam zarobić, ale przy okazji tracimy te pieniądze, które wpłaciliśmy w ramach wpisowego.

Koniec z kredytami we frankach

Jeszcze jakiś czas temu uzyskanie kredytu we frankach szwajcarskich nie było trudne – wręcz przeciwnie, kredyty we frankach były – obok tych zaciąganych w euro – najpopularniejsze w naszym kraju. Od połowy zeszłego roku jednak banki stawiają coraz wyższe wymagania kredytobiorcom, którzy chcą wziąć kredyt w obcej walucie. Banki zaczęły stawiać tak wysokie wymagania, że uzyskanie kredytu w obcej walucie w zasadzie stało się niemożliwe dla przeciętnego zjadacza chleba.

Banki zabezpieczają się w ten sposób przed niekorzystnymi dla siebie skutkami wahań kursów walut, niestabilnością światowego rynku finansowego oraz faktem, że coraz trudniej jest zdobyć franka szwajcarskiego, który stał się obecnie chyba najbardziej pożądaną walutą na całym świecie.

Aby nie zaciągać kredytu warto zainteresować się tak zwanymi Aniołami Biznesu. Każdy początkujący przedsiębiorca chciałby mieć własnego Anioła Biznesu. Nazywa się tak prywatnych inwestorów, którzy zazwyczaj już osiągnęli wysoką i ugruntowaną pozycję w biznesie, odnieśli sukces, mają pieniądze i ze względów prestiżowych albo altruistycznych chcą pomóc tym, którzy dopiero zaczynają rozkręcać własny biznes.

Anioł Biznesu inwestuje w nowy projekt nie tylko własne środki finansowe, chociaż oczywiście są one konieczne do rozpoczęcia samej działalności. Anioł Biznesu bierze także pod swoje skrzydła nowego podopiecznego, udzielając mu wskazówek i dzieląc się swoim doświadczeniem, co w praktyce niejednokrotnie okazuje się o wiele ważniejsze od samych pieniędzy.

Finanse w związku

Jak sprawiedliwie uregulować kwestię finansów w związku? Wydaje się, że ile par, tyle metod na wzajemne rozliczanie się z pieniędzy. Pokolenie naszych rodziców było najczęściej za rozwiązaniem standardowym – wszystkie pieniądze wpłacane na jeden rachunek bankowy, z którego każdy z partnerów ma prawo korzystać bez ograniczeń.

Obecnie jednak model ten coraz częściej się zmienia – związki partnerskie promują partnerstwo także na płaszczyźnie finansowej. Najczęściej układ jest taki, że każdy z partnerów ma swoje własne konto, a trzecie jest wspólne. Na wspólne oboje co miesiąc przelewają jednakową ustaloną kwotę pieniędzy, z których opłacają bieżące wydatki – opłaty za wynajem mieszkania, rachunki i wydatki na jedzenie. Oprócz tego każdemu zostają jego własne pieniądze, którymi gospodaruje samodzielnie. Co jednak w sytuacji, gdy kochający się ludzie zaczynają rozliczać się co do grosza?

Mogą oni wziąć kredyt. W telewizji, radiu i internecie aż roi się od reklam coraz bardziej korzystnych kredytów i pożyczek. Czy jednak są one aż tak bardzo opłacalne, jak przekonuje nas reklamodawca? Nie zawsze i nie do końca. Specjaliści sugerują, że kredyty i pożyczki szeroko reklamowane zazwyczaj obwarowane są szeregiem kruczków, których zwykły zjadacz chleba przy podpisywaniu umowy nie jest w stanie wychwycić.

Dlatego też sugeruje się, że bardziej korzystne jest poszukanie kredytu na własną rękę – wychodząc z założenia, że dobry produkt nie musi się reklamować i broni się sam. Warto przejść się osobiście po placówkach kilku banków. Okazuje się bowiem, że oferują one zazwyczaj nie tylko te kredyty, o których możemy usłyszeć w reklamach, ale również inne, zazwyczaj na bardziej preferencyjnych warunkach.

Zakupy internetowe

Zakupy internetowe cieszą się coraz większą popularnością. W sieci kupujemy już nie tylko sprzęty elektroniczne, ale coraz częściej ubrania, bieliznę, a nawet produkty spożywcze. Coraz większa ilość supermarketów oferuje możliwość zamówienia produktów w sklepie internetowym z dostawą prosto do drzwi naszego domu. Coraz mniejsza ilość czasu w połączeniu z coraz większą ilością obowiązków i coraz większymi możliwościami technologicznymi sprzyjają rozwojowi sektora sprzedaży internetowej. Tę niszę na rynku starają się wykorzystać wszyscy, by móc zarobić jak najwięcej.

W Polsce szczególnie popularne są serwisy aukcyjne lub darmowe lokalne portale ogłoszeniowe, jednak ostatnio szef Facebooka ogłosił, że firma planuje wprowadzenie możliwości robienia zakupów przez internet. Na Facebook’u ma zostać stworzona specjalna platforma, na której sprzedawcy będą mogli oferować swoje produkty i usługi, a klienci dokonywać zakupów. Korzystanie z niej ma być powszechnie dostępne, bowiem aby zrobić zakupy na Facebook’owej platformie, nie trzeba będzie mieć założonego i aktywnego konta na samym portalu społecznościowym. Czy Facebook, święcący już tryumfy na innych polach, zdoła teraz zawładnąć sektorem sprzedaży internetowych? Nie wydaje się to specjalnie możliwe, tym bardziej, że ostatnie badania wskazują, że sam portal stopniowo traci swoją popularność. Polacy są przyzwyczajeni i przywiązani chociażby do Allegro. Chociaż, z drugiej strony, Allegro wprowadziło ostatnio tylnymi drzwiami, bez informowania o tym klientów, prowizję od sprzedaży przedmiotów. Może to pora by pokazać, że takie zagrywki nie popłacają?

Kredyt wiąże małżeństwa skuteczniej niż miłość

Kiedyś tym, co wiązało pary na zawsze, była miłość i sakrament małżeństwa. Dziś coraz częściej jest to… wspólnie zaciągnięty kredyt. Pary nierzadko ślubują sobie „miłość i wierność dopóki kredyt nas nie rozłączy”. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Czy trwanie kilkadziesiąt lat w niesatysfakcjonującym nas związku tylko ze względu na wspólny kredyt jest dobrym pomysłem?

Młode pary obecnie coraz częściej decydują się na ślub nie z miłości, ale z powodów finansowych i pragmatycznych – bo będąc mężem i żoną łatwiej jest załatwiać wszelakie formalności, począwszy od tych w szpitalu, poprzez te w urzędzie skarbowym, a skończywszy na tych w banku. Po pierwsze, małżonkowie wspólnie mają większą zdolność kredytową niż każdy z nich z osobna, zatem automatycznie mogą liczyć na uzyskanie wyższej kwoty kredytu. Ponadto niektóre banki posiadają w swojej ofercie specjalne kredyty, przeznaczone właśnie dla młodych małżeństw i przyznawane na preferencyjnych warunkach.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20