Kontrola

Wszystkie firmy muszą funkcjonować zgodnie z prawem. Czasami jest to bardzo trudne i kosztowne. Nie ma jednak żadnego wyjścia. Muszą być prowadzone różnego rodzaju rozliczenia i wpisy w księgach rachunkowych, które potwierdzają różnego rodzaju transakcje, sposób płatności. Takie księgi regularnie są kontrolowane przez uprawnione jednostki. Nie ma wiec możliwości, by na dłuższą metę i bez żadnych konsekwencji działać niezgodnie z prawem. Jeżeli takie niezgodności zostaną odkryte wówczas właściciele firmy ponoszą naprawdę wielkie konsekwencje. Czasami są to kary pieniężne – bardzo wysokie, czasami jest to pozbawienie wolności, co doprowadza do bankructwa i likwidacji firmy. Dlatego też nie warto jest omijać prawa, działać niezgodnie z zasadami. Nie da się bowiem ominąć kontroli, która często jest bardzo wnikliwa, czasami nie ma więc możliwości ukrycia takiego działania niezgodnego z prawem, niezgodnego z zasadami rachunkowości. Najczęściej błędy odkrywane są właśnie w księgowości, w rachunkowości.

Kontrahenci

Wszystkie firmy funkcjonują po to, by przynosić jakieś korzyści nie tylko właścicielowi (korzyści materialne), ale przede wszystkim ludziom, którzy korzystają z usług, wykorzystują materiały, jakie zostały wyprodukowane. Wszystkie firmy dokonują jakichś transakcji – kupują czy sprzedają, korzystają z usług innych firm, zakładów, urzędów. Każda strona, jaka występuje w takiej właśnie transakcji nazywana jest kontrahentem. Czasami takich kontrahentów może być więcej niż dwóch. Istnieją różne rodzaje rozliczeń. Czasami wykorzystuje się salda – pomniejsza je czy powiększa a rachunki regulowane są przez różne osoby, przez różne przedsiębiorstwa. Kontrahent to nie tylko osoba prawna, ale także fizyczna. Codziennie dokonywanych jest miliony różnych transakcji. W tych transakcjach uczestniczą różne strony – są to właśnie kontrahenci. Mogą to być kontrahenci zagraniczni czy krajowi. Nie ma to żadnego znaczenia, nie ma żadnej różnicy. Dokonywana jest transakcja kupna czy sprzedaży, za którą płacone są pieniądze.

Straty nadzwyczajne

Nie zawsze nasza firma przynosi zyski. Czasami niestety generuje stratę. Staramy się za wszelką cenę takiej sytuacji zapobiec. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Czasami pojawiają się straty nadzwyczajne, a więc niemożliwe do przewidzenia. Jest to ryzyko, jakie podejmuje się, gdy zaczynamy prowadzić działalność gospodarczą. Musimy wiedzieć, że nie zawsze będzie kolorowo, nie zawsze będzie tak, jakbyśmy tego chcieli, jak zaplanujemy. Czasami będą zdarzały się sytuacje, których nie mogliśmy zaplanować. Takie sytuacje, takie zdarzania będą przynosiły stratę. Są to bardzo ciężkie chwile, niestety zdarzają się. Straty nadzwyczajne to straty wywołane pożarami, powodziami, wyładowaniami atmosferycznymi, klęskami żywiołowymi. Takie zdarzenia również muszą być odnotowane w księgach rachunkowych. Musimy w każdej chwili wiedzieć, na czym straciliśmy, a co przynosi zysk. Jeżeli przedsiębiorstwo jest ubezpieczone wówczas pieniądze za straty nadzwyczajne zostaną zwrócone, być może nie w całości lecz w znacznej części.

Rachunek zysków i strat

Każdy prowadzący jakąkolwiek działalność gospodarczą interesuje się wynikami tejże działalności. Wszyscy chcielibyśmy, by przynosiła ona zyski. Tylko wtedy nasze działania będą opłacalne. Działalność to wielka praca włożona nie tylko przez właścicieli, ale także przez pracowników na różnych szczeblach. Radością jest więc, gdy sprawozdania wykazują, że przynosi ona zysk. Podstawowym sprawozdaniem jest rachunek zysków i strat. To właśnie z niego możemy wyczytać, w jakiej kondycji jest nasza firma, jak ona działa, czy to co robimy jest opłacalne i przynosi zysk, czy niestety generuje stratę, a i taka i taka możliwość zdarza się. W dzisiejszych czasach trudno jest prowadzić firmę. Musimy być bardzo elastyczni, musimy wiedzieć, co jest na czasie, jak kierować firmą, by przynosiła ona zyski. Rachunek zysków i strat ujmuje takie elementy jak: wynik ze sprzedaży brutto, wynik ze sprzedaży netto, wynik z działalności operacyjnej, z działalności gospodarczej, zysk lub strata netto oraz brutto. Taki dokument musi być bardzo dokładnie przygotowany. Czasami by ustalić poszczególne wyniki należy spędzić wiele godzin na przygotowaniu rachunku zysku i strat.

Księgi rachunkowe

W każdej firmie księgowi zbierają i rozliczają różnego rodzaju dowody księgowe. Są to różnego rodzaju faktury czy rachunki na większe lub mniejsze kwoty. Wszystkie te dokumenty muszą być rozliczone. A rozlicza się je właśnie w księgach rachunkowych. To zapisy, które widnieją w takich właśnie księgach są najważniejsze. Muszą być one wpisywane w odpowiedniej kolejności – zgodnie z momentem wystawienia. Data na nich jest wiec bardzo ważna. Księgi rachunkowe każdego roku są inne. Nową księgę zakłada się na początku roku a zapisy w niej zakańcza się w momencie zakończenia roku obrotowego. Księgi rachunkowe składają się z pięciu bardzo ważnych elementów, z pięciu dokumentów. Są to dziennik, konta księgi głównej, konta księgi pomocniczej, zestawienie obrotów i sald oraz składniki aktywów i pasywów, a dokładniej mówiąc ich wykaz. Prowadzenie ksiąg rachunkowych nie jest proste. Muszą być one prowadzone bardzo dokładnie. W księgach takich nie można się pomylić. Wówczas nic nie będzie się ze sobą zgadzało – a to jest nie do przyjęcia w rachunkowości.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20