Pasywa

Każdy bilans składa się z dwóch stron – z aktywów, które teoretycznie znajdują się po lewej stronie sprawozdania oraz pasywów, czyli prawa strona sprawozdania. Bardzo często skrócony bilans sporządza się w formie tabelarycznej. Wtedy to wszystko dokładnie widać, można porównywać aktywa z pasywami, majątek jednostki z kapitałem, jaki jest w posiadaniu. Bilans zawiera jednak bardzo wiele pozycji. Im większa jest firma, tym dłuższy i bardziej skomplikowany jest bilans. Dlatego też najczęściej rozpisuje się pozycje ciągiem, jedna pod drugą. Stałym elementem są pasywa jednostki. To niejako jej finanse, źródła finansowania aktywów. Można je podzielić na kapitał własny oraz kapitał obcy. Wielkość pasywów zawsze musi być równa wielkości aktywów. Jest to tak zwana zasada równowagi. Jeżeli sumy aktywów i pasywów są różne oznacza to, że sprawozdanie zostało źle sporządzone. Trzeba je poprawić, trzeba znaleźć błąd. W przeciwnym razie sprawozdanie będzie nie do przyjęcia. Wszystkich zasad w księgowości trzeba przestrzegać, nie można ich pomijać. Jest to bardzo ważne.

Aktywa

W bilansie jednostki uwzględniane są między innymi aktywa. Są to zasoby majątku jednostki (przedsiębiorstwa, urzędu, szkoły), których wartość da się w jakiś sposób określić. Takie aktywa dają jednostce określone korzyści. Korzyści te rozłożone są w czasie. Nie zawsze pojawiają się już na samym początku użytkowania czy wykorzystywania aktywów. Takie środki w każdej chwili można sprzedać, upłynnić. W sprawozdaniach wykazywane są one zaczynając od tych, których najtrudniej jest się pozbyć, które by sprzedać je czy zużyć potrzebują więcej czasu. Do takich aktywów zalicza się chociażby majątek trwały, w którego skład wchodzą wartości niematerialne i prawne, należności długoterminowe i inne pozycje. Drugim elementem aktywów jest majątek obrotowy. To te pozycje, które szybko się upłynniają czyli zapasy, należności krótkoterminowe czy finansowy majątek obrotowy jednostki. W każdej firmie takie pozycje występują. Czasami jest ich mniej, czasami więcej. Zależy to oczywiście od wielkości jednostki oraz od działalności, jaka jest prowadzona.

Bilans

Wszystkie osoby zajmujące się rachunkowością, ekonomią czy księgowością wiedzą co to jest bilans księgowy. Jest to rodzaj dokumentu, który często stanowi podstawę działania jednostki. Jeżeli firma jest duża, prowadzi rozszerzoną działalność, ma wiele składników majątku wówczas taki bilans ma wiele składników. Czasami jest to kilkanaście czy nawet więcej stron, bardzo ważnych. W bilansie wszystkie elementy są jednakowo ważne. Są te, nazywane podstawowymi, głównymi elementami, oraz takie które wchodzą w skład elementów głównych. Bilans jest zestawieniem aktywów oraz pasywów jednostki. Jest sprawozdaniem, które obowiązkowo trzeba sporządzać na koniec roku. Najczęściej robią to księgowi. Nie jest bowiem łatwo przygotować taki bilans. Muszą być zachowane wszelakie zasady rachunkowości i trzeba o tym pamiętać, nie można w żadnej sytuacji pominąć takich zasad czy zrobić coś wbrew nim. Wyróżnia się bilans otwarcia – sporządzany na początku roku obrachunkowego oraz bilans zamknięcia – wykonywany na jego koniec.

Własny biznes

Prowadzenie własnego biznesu nie jest rzeczą łatwą. Niezależnie od tego czy jest to mała rodzinna firma, czy też duże przedsiębiorstwo potrzebujemy tak samo sporo chęci, zapału i zaangażowania. Nie wystarczy mieć tylko pieniądze na rozpoczęcie działalności. Równie ważny, albo nawet ważniejszy jest dobry pomysł na biznes. Pieniądze zawsze można skądś pozyskać, a pomysłu nigdzie nie dostaniemy. Jest to więc nasza inwencja twórcza, która wymaga wiele rozważań a nawet analiz rynku. Pierwszym krokiem do sukcesu jest stworzenie dokładnego biznes planu. Pomoże nam w określeniu czym i w jakiej kolejności się zająć, a także mniej więcej możemy określić nasze przychody, koszty i oczywiście zyski. Na pewno zyski są najważniejsze dla b, ale zanim firma stanie się rentowna trzeba uzbroić się w cierpliwość. Po pierwszym miesiącu funkcjonowania na zyski nie ma co liczyć, dobrze jeśli nie jesteśmy stratni. Zakładając firmę trzeba więc założyć, że na początku nie przyniesie nam ona stałego dochodu. Jednak mniej więcej możemy obliczyć, kiedy zaczniemy na firmie zarabiać. Każdy z nas szuka odpowiedniego sposobu na to, by zarobić sobie choć parę groszy, bo jak wiemy zarobki w Polsce nie należą do największych i jest z tym często bardzo duży problem. Wiele ludzi dlatego też postanawia wyjechać za granicę, bo jak wiemy, tam zarobki są kilka razy większe niż u nas. Dlatego też każdy kombinuje jak tylko może i szuka odpowiedniego i dobrego sposobu na to, by się po prostu dorobić. Dlatego też założenie własnego biznesu może być odpowiednim i dobrym wyjściem z takiej sytuacji, oczywiście jeśli będziemy mieć z tego jakieś zyski i nie będą one wcale małe. W innym przypadku było by to po prostu nie opłacalne dla nas samych. Jednak spawa założenia własnego biznesu nie jest wcale łatwa i nie można tego zrobić od tak sobie, gdyż wymaga to wielu starań i załatwień w wielu inwestycjach i urzędach. Jak wiemy nie każdy ma o tym pojęcie, dlatego też proste, że nie każdy sobie z tym poradzi. Warto o tym na samym początku dokładnie pomyśleć i wziąć pod uwagę wszelkie szczegóły i warianty.

Kredyt hipoteczny

Wzięcie kredytu hipotecznego to bardzo ciekawa opcja, jeżeli chcemy sobie wybudować dom. Dzięki takiemu kredytowi można oczywiście zrealizować swoje marzenia, dlatego też nie ma absolutnie niczego dziwnego w tym, że tak wiele osób chętnie decyduje się na zaciągnięcie kredytu we własnym banku. Jest tylko jeden mały problem, a mianowicie to, że musimy mieć stały dochód jeżeli chcemy wziąć taki kredyt i nie możemy poprosić o taką sumę jaką chcemy, lecz o taką jaką nam dadzą w wyniku przeanalizowania naszych zarobków. Śmiało można stwierdzić fakt, że kredyt hipoteczny uratował już jednak skórę wielu ludziom na całym świecie, bo w ten sposób można spełnić swoje marzenia o własnym domu, dlatego też warto zdecydować się na skorzystanie z tej opcji, jeżeli tylko mamy taką możliwość. Pewne jest jednak z całą stanowczością to, że taki kredyt hipoteczny ma także jakieś oprocentowanie, a więc trzeba dokładnie przeanalizować oferty banków pod tym właśnie względem, aby na sam koniec wybrać tą zdecydowanie najlepszą, która nie będzie na nas aż tak bardzo ciążyła. Z reguły dzieje się tak, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego to proces na całe życie, a więc będziemy go spłacali przez długie lata, choć wiele zależy tutaj przede wszystkim od tego ile konkretnie pieniędzy dostaniemy w wyniku tego kredytu. Zdecydowanie najważniejsze w tym wszystkim jest jednak niewątpliwie to, że musimy terminowo spłacać traty takiego kredytu, dzięki czemu bank nie będzie w stosunku do nas miał żadnych wątpliwości. Bardzo dużo informacji na temat kredytu hipotecznego można zdobyć za pomocą sieci internetowej, więc warto oczywiście wejść tam i poszukać takich informacji, które nas w danym momencie interesują. Oprócz tego warto także udać się do naszego banku, dzięki czemu osoba odpowiadająca za przydzielanie kredytów powie nam co konkretnie trzeba zrobić, aby zdobyć taki kredyt i jakie są tego konsekwencje, oraz nasze obowiązki z tym związane. Dzięki temu nasza wiedza w tym zakresie momentalnie się poszerzy.

Kategorie
Ankieta

Jaka jest Twoja wiedza ekonomiczna?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Najnowsze komentarze
 • Luke Shaft o Biuro maklerskie i jego zalety
  Teraz już chyba coraz rzadziej korzysta się ze stacjonarnych biur maklerskich i bardziej...
 • Severiaan o Szkolenia w firmie
  Warto odbywać takie szkolenia firmowe, bo można się sporo nauczyć i awansować. Tylko ...
 • Leszek S o Nie bój się wizyty w banku
  Ja zawsze jak chodzę do banku w mieście to kolejka jest na kilka osób, a oczywiście il...
 • Krisi Kris o Gdzie ulokować mały sklepik
  Małe sklepiki mają bardzo trudne zadanie w konkurowaniu z wielkimi molochami, które kup...
 • Marek o Umowa zlecenie
  Szkoda, że przepisy nie regulują ile może być pracowników zatrudnionych na umowę zle...
strefa ekonomii umowa zlecenie pensja minimalna i ekonomiczne skutki dla pracodawcy umowa o prace rodzaje struktury rynkowe gdzie ulokowac maly sklepik n 2 biz infobiznes planowanie zasobow firmy nie boj sie wizyty w banku ekonomista radzi ekonomia to czysty zysk finansowy czy rozkrecenie biznesu bez zaplecza finansowego jest mozliwe n 3 biz infobiznes n 2 finansowa porazka czy warto zostac poreczycielem w kredycie budowanie pozytywnej historii kredytowej kredyt hipoteczny na smierc kredytobiorcy kredyt czemu on kosztuje n 4 biz infobiznes n 3 ryzyko banku a oplaty za kredyty szkolenia w firmie cena ekonomia transportu ekonomia klasyczna n 5 biz infobiznes n 4 popyt rownowaga rynkowa ekonomia matematyczna ekonomia spoleczna inflacja n 6 biz infobiznes n 5 ekonomia pozytywna mikroekonomia makroekonomia ekonomia jak rozpoznac zyskowna akcje n 7 biz infobiznes n 6 biuro maklerskie i jego zalety rynek akcji akcje w pigulce skad czerpac oszczednosci ekonomia na kredyt n 8 biz infobiznes n 7 zarzadzanie majatkiem trwalym w gospodarstwie domowym po co sa fundusze inwestycyjne do czego sluza fundusze inwestycyjne dla kogo fundusz inwestycyjny najlepsze fundusze inwestycyjne n 9 biz infobiznes n 8 karty bankowe zgon wlasciciela rachunku bankowego bankructwo banku internetowe banki zyski z inwestycji n 10 biz infobiznes n 9 inwestycje w budownictwo w co warto inwestowac internetowe inwestowanie skladki na zus dla przedsiebiorcow kiedy inwestowac w nieruchomosci n 11 biz infobiznes n 10 uslugi ksiegowe ubezpieczenie inwestycja w zloto nie uczmy dzieci chowac pieniedzy do skarpety pozyczki przez internet platnosc karta coraz bardziej popularna n 12 biz infobiznes n 11 piramidy finansowe jak nie dac sie naciagnac koniec z kredytami we frankach finanse w zwiazku zakupy internetowe kredyt wiaze malzenstwa skuteczniej niz milosc n 13 biz infobiznes n 12 oszczedzanie na samochodzie rachunek bankowy dla studenta jak zaoszczedzic na oplatach za energie elektryczna kariera hotelarska zalety pracy w hotelu n 14 biz infobiznes n 13 praca w hotelarstwie za granica nowe doswiadczenia niebezpieczenstwa pracy za granica praca w hotelu duzym a malym wymogi pracy w zagranicznym hotelu n 15 biz infobiznes n 14 otwartosc swiata rola hotelarstwa i personalne korzysci inwestycja w siebie praca w hotelarstwie mozliwosci pracy w hotelu n 16 biz infobiznes n 15 kontrola kontrahenci straty nadzwyczajne rachunek zyskow i strat ksiegi rachunkowe n 17 biz infobiznes n 16 strata zysk ustawa o rachunkowosci zasada ostroznosci kosztorys n 18 biz infobiznes n 17 pasywa aktywa bilans wlasny biznes kredyt hipoteczny n 19 biz infobiznes n 18 interesy miedzynarodowe wlasna firma przygotuj biznesplan troska o zabezpieczenie przyszlosci wypadki i konsekwencje n 20 biz infobiznes n 19 dochodzenie odszkodowania w przypadku kolizji na drodze jak poradzic sobie po wypadku mlodzi ludzie kupujacy ubezpieczenia zabezpieczenie swojej przyszlosci ubezpieczenie sie na rozne wypadki biz infobiznes n 20